Çoçukluk ve Eğitim Yaşamı

Babamın tayinle geldiği ve  annemle tanışıp evlendikleri Bandırma’da 1968 yılında doğmuşum.

okan_0002

Çocukluk ve öğrenim hayatım, babamın görevi gereği süregelen tayinlerle geçti. Ortaokulu bitirene kadar Anadolu’nun muhtelif kasabalarında yaşadık.

Ürgüp, Akşehir, Saruhanlı (Manisa), Taşköprü (Kastamonu), Pınarhisar (Kırklareli)…….

Genelde top peşinde koşturan, çoğunlukla futbol ve bazen basketbol oynayan bir çocuktum. Kitap literatürüm, ağırlıklı resimli romanlar ve ders kitaplarıyla sınırlıydı.

Yaz tatillerim çoğunlukla Bandırma’da teyzemlerin yazlığında geçti.

Lise dönemi geldiğinde evden ayrılarak Edirne’ye gittim. Bölge parasız yatılı yurdunda kaldım ve Edirne Lisesi’nde okudum.

Erken yaşta evden ayrılmak ve çok da iyi olmayan şartlarda yurtta yaşamak, ilk başta çok zor gelmekle birlikte, ileriki yıllarda bu sürecin bana neler kattığını daha iyi anladım.

Öğrenci olarak genelde başarılı bir eğitim hayatım oldu. Ancak, hazırlık süreci istediğim gibi olmayınca üniversite sınavında biraz hayal kırıklığı yaşadım.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi…

ODTU

ODTU’de mühendislik okumak idealimdi ve bunu başarmıştım. Ama ilk tercihlerimden birisi olmayan Gıda Mühendisliği bölümünü kazanmıştım.

ODTÜ 8. yurtta, hazırlıkla birlikte 5 yıl geçirdim.

Hedefim dönem kaybı yaşamadan mezun olarak, bir an önce çalışma hayatına atılmak ve para kazanmaya başlamaktı. Notlarım süper olmasa da, hiç dönem kaybı yaşamadan, 1990 yılında ODTÜ’den mezun oldum.

Gıda mühendisliğine bir türlü ısınamamıştım. İçimde finans sektörüne, daha doğrusu banka ve sermaye piyasalarına yönelik bir heves vardı.

Hayatımın belki de en önemli dönüm noktasını, mezuniyetten bir kaç hafta önce yaşadım. Kantinde sohbet ederken, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu tanıtım sunumlarına katılan arkadaşlarıma tesadüfen kulak misafiri oldum.

Bankacılık Okulu…

Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’nun tanıtımını arkadaşlarımdan dinlediğimde gözlerim parladı.

Okulun ikinci yılıymış. Sınavlarda başarılı olup ilk 80 kişi arasına girebilirsem, 1 yıllık eğitim programına katılacaktım. Aynı zamanda, bankada kadrolu işe başlayıp, maaş almaya başlayacaktım. Bankanın eğitim tesislerinde kalacak, üç öğün yemeğimiz verilecekti.

Üstelik başvuru için ekonomi, finans, işletme gibi bölümlerden mezun olma şartı yoktu. Hatta okul sonrası mecburi hizmet bile yoktu. Tek şart iyi derece İngilizce bilmekti.

Okulun misyonu, üniversite eğitimini farklı bölümlerde tamamlayan, ama finans sektöründe yer almak isteyen, nitelikli ve yabancı dili olan gençleri, kaliteli bir eğitimden geçirmek ve Türk finans sektörüne kazandırmaktı.

Sanki benim için tasarlanmış, “gerçek olamayacak kadar mükemmel” bir fırsattı.

Yoğun bir katılım vardı. Sınavlara asıldım ve okula girmeyi başardım. Hayallerimin gerçek olmuştu. Amacım iyi bir eğitim alıp, bankacı olmaktı.

Sigorta Sınıfı ve Chartered Insurance Institute eğitimleri….

Kısa bir yaz tatili sonrası hemen Ekim ayında okula başladım. İkinci kader anını okulun ilk haftasında yaşadım. 80 katılımcı üç sınıfa ayrılacak, bunlardan ikisi bankacılık iken o yıl bir de sigortacılık sınıfı açılacaktı.

scan2

Sigorta sınıfı için gönüllü olanlar var mı diye sordular. Sigortacılıkla ilk o anda tanıştım. Kısa bir araştırmayla, rakamsal veri, istatistiğe, matematiğe dayalı bir meslek olduğunu, mühendisler için oldukça uygun olduğunu, Türkiye’de ciddi gelişme potansiyeli olduğunu, nitelikli personel açığı olan bir sektör olduğunu vs öğrendim.

Hızlı ve cesur bir kararla, belki de biraz içgüdüyle sigorta sınıfını seçtim.

Bu okuldaki üçüncü kader anı da, yine sigorta sınıfını seçen eşimle burada tanışmam oldu.

Çok kaliteli bir eğitim aldık. Özellikle The Chartered Insurance Institute tarafından verilen sigortacılık eğitimi benim için büyük bir şans oldu.

İngiltere’den gelen eğitmenler bizimle aynı yerde kalıyor, eğitimleri veriyor, o ders bitince yeni bir eğitmen geliyordu. Bu şekilde devam eden 6 aylık yoğun bir programdı.

Genel ekonomi, finans, hukuk, işletme derslerinden oluşan 4 aylık ortak derslerle birlikte 10 ayı tamamladık.

Bankanın Amasya şubesi ve Başak Sigorta’daki staj dönemlerinden sonra, 1991 yılı Ekim ayında mezun oldum ve iş yaşamına ayak bastım….

 

 


Çalışma Hayatına Merhaba

Eureko Sigorta Dönemi

Yeni Bir Sayfa – Guy Carpenter

Koç Olma Yolculuğu