Koç Olma Yolculuğu

Çalışma ortamı içerisindeki bir çok kişi gibi ben de, iş hayatı ve yöneticilik yaşantısı içerisinde koçluk kavramıyla tanışmıştım. Uyguladığımız liderlik modelimizde koçluk stili üzerine çalışmalar yaptık. Üst yönetim ekibi olarak takım koçluğu aldık. Açık söylemek gerekirse, o dönemde koçluk olgusunu sadece yüzeysel ve üstünkörü tanıdığımı şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Bendeki esas değişimi yaratan süreç, bir danışan olarak koçluk almaya başlamamla oldu. Bende yarattığı etki, katkı ve destek, bu alana olan bakış açımı çok değiştirdi. Kendi yaşam yolculuğumun çok kritik ve zorlu bir döneminde bana kılavuzluk etti. Önümdeki seçeneklerin farkına varıp, konfor alanımdan çıkmamı sağlayacak kararları alma adına özgüvenimi arttırdı.

Bu süreç, aynı zamanda beni bu alanı daha yakından tanıma ve öğrenmeye itti. Katıldığım eğitim programlarıyla, koçluk kavramına ilişkin bilgi birikimim daha da derinleşti. Burada öğrendiklerim ve içselleştirdiklerim önümde yeni ufuklar açtı. Özellikle kendime, çevreme, yaşama ve bireye yönelik farkındalığımı inanılmaz geliştirdi.

Profesyonel Koçluk Eğitimleri

Adler International bünyesinde, 3 modülden oluşan sertifikasyon programını tamamladım.

rsz_1rsz_adlersertifika_1

rsz_adlersertifika_3rsz_adlersertifika2

 

Eğitim programı, klasik anlamdaki ders mantığının çok dışında bir içeriğe sahipti. Bir yandan koçluk teorisine yönelik ana prensipleri, araçları öğretirken, diğer yandan da tüm bu öğretileri uygulamaya fırsat veren workshoplardan oluşuyordu.

Kendi adıma en ciddi kazanım, programlarda yapılan sayısız koçluk egzersizi esnasında, kendime yönelik farkındalığı arttırmam ve içsel yolculuğu başlatmam oldu.

Katıldığım eğitim programlarının yanı sıra, bu alandaki bilgi dağarcığımı genişletmek adına, internette yer alan sayısız kaynağa ek olarak, kitap ve periyodik yayınları da takip etmeye çaba gösteriyorum.

Ayrıca, teorik öğrenimlerimi, pratik anlamda da koçluk yaparak geliştiriyorum. Bu sayede, kendi içinde arayışı olan, gelişim ve değişim ihtiyacını hisseden, yaşam tatminini arttırmak isteyenlere yardımcı olabilmek inanılmaz bir keyif veriyor.

ICF Sertifikası – Associate Certified Coach (ACC)

Bu eğitim programlarını takiben, sınavları ve gerekli koçluk saatlerini tamamlayarak, ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) tarafından verilen ACC ( Associate Certified Coach) ünvanını almaya hak kazandım.

Koçluk kavramını bu kadar benimsemem, ilgi göstermemin bir sebebi de kendi değerlerim, felsefem, yaklaşımım ile ne kadar örtüştüğünü fark etmem oldu.

Koçluk olgusunun ana felsefesi, bireyin ihtiyaç duyduğu çözümleri kendi içerisinde barındıran bütünselliğe ve mükemmelliğe sahip olduğu inancına dayanıyor.

İçerisinde bulunduğumuz sistem, koşullar, stres, alışkanlıklar, önyargılar vs vs nedeniyle bazen bu farkındalığa varamıyoruz, çözümlere ulaşamıyoruz. Koçluk işte tam bu aşamada devreye giriyor. Empoze etmek, yönlendirmek, kalıplara sokmak, koşullamak yerine, bireyin kendi bütünselliğine saygı duyarak, nötr kalmayı başararak, bir ölçüde ona kılavuzluk etmeye dayanıyor.

Koç bakışını kazanmak, koç olabilmek uzun ince bir yolculuk. Kendi adıma, bu yolculuğu başlamış olmaktan çok memnunum. Sigortacılık sektöründeki profesyonel kariyerime paralel ilerleyecek, yaşam yolculuğuma anlam katacak yeni bir kulvar olarak görüyorum.

“Zihinsel Atışmalıklar” isimli bloğumu açarken, ana hedefimin, öğrendiklerimi, içselleştirdiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak ve sizlerin düşünme iştahınızı arttıracak zihinsel atıştırmalıklar sunmak olduğunu paylaşmıştım. Bu çerçevede, bloğumda “Koç Bakışı” kategorisi altında koçluk alanıyla ilgili yazılarımı da okuyabilirsiniz.

 


Çocukluk ve Eğitim Yaşamı

Çalışma Hayatına Merhaba

Eureko Sigorta Dönemi

Yeni Bir Sayfa – Guy Carpenter