KOÇLUK YOLCULUĞUM

Koçluk yaklaşımını içselleştirmek ve koç olmak, uzun, ince br yolculuk. Kendi adıma bu yolculuğa başlamış olmaktan çok memnunum.

Bu yolun beni götüreceği hedefden ziyade, koçluk yolculuğunun kendisinden büyük bir keyif ve heyecan duyuyorum.

Profesyonel yöneticilik kariyerime paralel ilerleyen ve kendi yaşam yolculuğuma anlam katan önemli bir kulvar olarak görüyorum.

Koçluk yolculuğumu, aldığım eğitimleri yaşam hikayemin ilgili bölümünde okuyabilirsiniz.

Popülerleşen bir çok kavram için geçerli olan sorunlar, koçluk için de aynen geçerli.

Bu alana ilgi duyan kişi sayısının artmasıyla birlikte, koç etiketiyle etrafta dolaşan bir çok kişi türedi. Koçluk ile ilgili kulaktan kulağa yayılan bir bilgi akışı mevcut. Bunların önemli bir bölümü de, gerçekle ilgisi olmayan, koçluk hakkında çok yanlış bir algı ve bilgi kirliliği yaratır nitelikte.

Tam özünü anlamadan, araştırmadan, doğru kanallardan bilgi almadan kafamızda bir fikir, aslında daha doğrusu bir ön yargı oluştuğunda, sonrasında bunu değiştirmek çok kolay olmuyor.

Bu kavramı biraz daha yakından tanımak ve kafanızdaki bazı soruların yanıtlarını bulmak isterseniz, Zihinsel Atıştırmalıklar  alanındaki aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz

Koç Bakışı

Koçluk 5N1K

Koçluk ve Mentorluk Arasında Ne Fark Var?

KOÇLUKLA TANIŞMA ZAMANI

Yaşam, bireysel varlığımız ve öz benliğimiz ile içinde olduğumuz sistem arasında uyum ve denge arayışıyla geçen bir yolculuk.

Doğum anıyla içine girdiğimiz aile, okul hayatı, sosyal çevre ve iş yaşamı gibi ana parçalardan oluşan sistemin bize dayattığı kalıplar ve beklentiler, bu denge arayışında çoğunlukla daha baskın oluyor.

Bu süreçte içimizde oluşan önyargılar, korkular, inançlar, varsayımlar, “ideal ben”e ulaşma noktasında önümüzde ciddi bariyerler oluşturuyor. Üstelik, sürekli bizimle olan iç sesimiz, yoğun bir şekilde eleştiren, suçlayan, cesaret kıran, harekete geçmemizi engelleyen bir tonda bizi rahat bırakmıyor.

Önümüzdeki fırsatların ve seçeneklerin farkına varmak, arzu ettiğimiz değişim, gelişim ve dönüşüm sürecini başlatmak ve sahip olduğumuz potansiyeli hayata geçirmek için en güçlü ve belki de tek dayanağımız kendimiz.

Oysa ki, bu koşuşturma ve mücadele içerisinde, en çok ihmal ettiğimiz, göz ardı ettiğimiz, ertelediğimiz unsur ise, yine kendimiz.

Aşağıdaki ihtiyaçlar size tanıdık geliyorsa, bir koç / mentor ile tanışma zamanı gelmiş demektir.

 • Menfaat, beklenti, art niyet, ön yargı olmadan sizi dinleyen, sadece size odaklanan bir yol arkadaşı
 • Güçlü yönleriniz, değerleriniz, önyargılarınız, korkularınız, inançlarınız, iç sesleriniz ve öz benliğinize ait farkındalığın netleşmesine yardımcı olan bir ayna

 • Kendinize soramadığınız, kaçtığınız, yok saydığınız, göz ardı ettiğiniz sorularla yüzleşmenizi sağlayan cesur ve açık yürekli bir dost
 • Söyleyemediklerinizi paylaştığımız, içinizi boşalttığınız, içinizdeki gizli kapıları açtığınız, sığınabilecek güvenli bir liman

 • Nereye, hangi yöne gideceğinizi bilemediğinizde, yolunuzu kaybettiğinizde, yönününüzü bulmanıza yardımcı olan bir deniz feneri,
 • Fikirleri eyleme dönüştürmenize kılavuzluk eden, “nasıl” sorularının yanıtlarını bulmanıza ve harekete geçme sürecinize eşlik eden bir rehber,

Koç / Mentor olmak, tüm bu destekleri doğru zamanlama ve araçlarla danışanın hizmetine sunma sanatıdır

KOÇLUK YOLCULUĞUM

NİÇİN ?

……kendine saklamaktan ziyade paylaşmayı arzulayan,

….. almaktan daha çok vermeye hevesli,

…….“ben” yanında “sen” odaklı bakabilen,

……gücünü statü ve ünvan yerine sevgi ve yardımlaşmadan alan,

…. etrafı kadar kendine yönelik farkındalığı da olan,

….akıntıyla sürüklenmek yerine idealindeki yöne doğru ilerleyen,

…..düşünen, öğrenen, gelişen ve üreten

bireylerin sayısının artması, dünyayı daha yaşanılası bir yer yapacak.


Bu enerjiyle, aşağıdaki alanlara odaklanarak, yolculuğuma devam ediyorum.

Yönetici / Lider Koçu

İş yaşamında, hedefler, beklentiler, kurallar, rol ve sorumluluklar ile boğuşuyoruz. Bu zorlu ortamda, yönetici ve liderlerin bireysel gelişim, değişim ve dönüşüm yolculuklarına, koç ve mentor olarak yol arkadaşlığı yapıyorum.

Kariyer Koçu

İş değiştirme sürecini başarıyla yönetmek ve arzuladığın işi bulmak, başlı başına bir iştir. Zorunlu veya gönüllü olarak olarak bu sürecin içine girenlere veya girmeyi planlayanlara, bu kritik ve zorlu dönemde rehberlik ve yol arkadaşlığı yapıyorum.

Start-Up Mentor

Girişim ekosisteminin, dünyanın geleceğini belirleyeceğini düşünüyorum. Ozellikle insurtech ve fintech alanında, girişimcilerin fikirlerini ve hayallerini gerçeğe dönüştürme yolculuklarında mentor olarak destek oluyorum.

Konuşmacı

Hikaye anlatma becerisinin önemine ve değerine inanıyorum. Kurum içi liderlik iklimi, organizasyonel fitness, koçvari liderlik, değişim yönetimi, girişimcilik ve inovasyon gibi alanlarda, ilhamlandıran ve düşündüren konuşmalar yapıyorum.

Daha detaylı bilgi almak için bana yazın.

Yönetici / Lider Koçu

İş yaşamıda, değişken, belirsiz, kompleks ve karmaşık koşullar hakim. Bu ortamı tanımlamak için, bu kavramların İngilizce karşılığı olan “Volatility”, “Uncertaiity”, “Complexity” ve “Ambiguity” kelimelerinin baş harflerinden oluşan VUCA ifadesi kullanılıyor.

Özellikle kariyer basamaklarında ilerledikçe, yönetilen ekipler genişledikçe, hedefler ve beklentiler arttıkça, VUCA ortamının yarattığı baskı ve stres seviyesi de yükseliyor.

Böyle bir ortamda, bir taraftan astlarınız, üstleriniz, rakipleriniz, rolünüz, sorumluluklarınız ile uyumlu hareket ederken, diğer yandan beklenti ve hedefleri karşılamanız gerekiyor. Bunun için de, bireysel anlamda gelişim ve değişim göstermeniz kaçınılmaz oluyor.

Buna karşılık, yukarılara çıktıkça etrafınızda konuşacak, paylaşacak, destek alınacak kişilerin sayısı azalıyor. Hele en tepe noktaya geldiğinizde, yalnızlığın boyutu daha da artıyor.

Ekibimizi, işimizi ve kendimizi en ideal şekilde yönetmek, arzu edilen değişim, gelişim ve dönüşümü başarmak zorlu bir yolculuk . Bu süreçte, bize destek olacak, rehberlik yapacak, yanımızda bir yol arkadaşına gereksinim duyuyoruz.

Devamını okuyun

Kariyer Koçu

Kurumsal hayatın içindekiler için, kariyer kavramı yaşamın önemli parçalarından birisini oluşturur.

Bu yolculuğa doğru noktadan başlamak ve sonrasında da başarıyla devam ettirmek, yaşamdan aldığımız doyum, keyif ve huzur için çok önemlidir.

Çalışma hayatı içerisinde, bazen zorunlu bazen de gönüllü olarak, önemli dönüm noktaları ve değişiklik ihtiyacı karşımıza çıkar.

Bu tarz iş değişikliği süreçlerini başarıyla, sorunsuz bir şekilde yönetebilmek, başlı başına bir iştir.

Böyle bir iş değişikliği sürecine girenlere veya girmeyi planlayanlara, bu zorlu ve kritik dönemde kariyer koçu olarak rehberlik ve yol arkadaşlığı yapıyorum.

Bu yol arkadaşlığının bir boyutu, koçluk yaklaşımının daha öne çıktığı, sizi içsel yolculuğa çıkaran, bireysel farkındalığınızı ve hedeflerinizi netleştiren, kafanızadaki soruların cevaplarınızı bulmanıza yardımcı olan bir şekilde gerçekleşir.

Devamını okuyun

Startup Mentor

Girişim ekosisteminin, dünyanın geleceği için önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.

Kurumsal hayatın kalıpları içinde yer almak istemeyen, peşinden koşacak bir hayali ve yaratıcı fikri olan girişimcilerin sayısı hızla artıyor. Teknolojik gelişmeler, internet ve sosyal medya, girişimcilerin önünde çok farklı fırsat penceleri açıyor. Artık bir fikri ürüne dönüştürmek, müşterilerle buluşturmak, hatta global pazarlara açılmak çok daha hızlı, kolay ve ucuz.

Öte yandan, yaratıcı fikirlere sahip bu girişimcilerin önünde oldukça zorlu bir yol var.

Bulunan fikir ne kadar parlak olsa da,

 • bu fikri doğru bir ürüne dönüştürmek,
 • yatırımcıları ikna edecek etkiyi uyandırmak,
 • ekibi büyütürken, yola çıkılan değerleri ve takım ruhunu korumak,
 • strateji, vizyon, organizasyon yapısı gibi alanlarda kurumsallaşmayı sağlamak,
 • ihtiyaç duyulan operasyonel ve organizasyonel büyümeyi sağlamak

gibi noktalarda girişimcilerin mentor desteğine ihtiyacı kaçınılmaz.

Özellikle insurtech ve fintech alanında, girişimcilerin fikirlerini ve hayallerini gerçeğe dönüştürme yolculuklarında mentor olarak destek oluyorum.