Benim Hikayem

Hikayeleri hep önemsedim.

Hikayesi olan markalar, “hikaye anlatma” becerisine sahip liderler ve arkamızda bıraktığımız yaşam hikayeleri……

Mekanik, soğuk, kalıplaşmış standart formatlar yerine sıcak, samimi, özgün bir hikaye hep çok daha cazip gelmiştir.

O yüzden, burada klasik özgeçmiş formatında bir “Hakkımda” tanıtımına yer vermek istemedim.

Arzu edenler, Linkedin sayfamda özgeçmişimi inceleyebilir.

Amacım, beni daha yakından tanımanız için sizlerle yaşam hikayemi paylaşmak.

Böylece yazılarımı ve paylaşımlarımı takip etme, birlikte koçluk yolculuğuna çıkma konusunda daha net ve sağlıklı bir karar vereceğinizi düşünüyorum.

Hikayemi kronolojik sıraya göre bölümler halinde aşağıda okuyabilirsiniz.

Çocukluk ve Eğitim Yaşamı

Çalışma Hayatına Merhaba

Eureko Sigorta Dönemi

Guy Carpenter

Koç Olma Yolculuğu

Yeni Bir Sayfa – Startup Mentorluğu

Çocukluk ve Eğitim Yaşamı

Babamın tayinle geldiği ve  annemle tanışıp evlendikleri Bandırma’da 1968 yılında doğmuşum.

Çocukluk ve öğrenim hayatım, babamın görevi gereği süregelen tayinlerle geçti. Ortaokulu bitirene kadar Anadolu’nun muhtelif kasabalarında yaşadık.

Ürgüp, Akşehir, Saruhanlı (Manisa), Taşköprü (Kastamonu), Pınarhisar (Kırklareli)…….

Genelde top peşinde koşturan, çoğunlukla futbol ve bazen basketbol oynayan bir çocuktum. Kitap literatürüm, ağırlıklı resimli romanlar ve ders kitaplarıyla sınırlıydı.

Yaz tatillerim çoğunlukla Bandırma’da teyzemlerin yazlığında geçti…

Lise dönemi geldiğinde evden ayrılarak Edirne’ye gittim. Bölge parasız yatılı yurdunda kaldım ve Edirne Lisesi’nde okudum.

Erken yaşta evden ayrılmak ve çok da iyi olmayan şartlarda yurtta yaşamak, ilk başta çok zor gelmekle birlikte, ileriki yıllarda bu sürecin bana neler kattığını daha iyi anladım.

Öğrenci olarak genelde başarılı bir eğitim hayatım oldu. Ancak, hazırlık süreci istediğim gibi olmayınca üniversite sınavında biraz hayal kırıklığı yaşadım.


Devamını Okuyun

Çalışma Hayatına Merhaba

ODTÜ ve Bankacılık Okulu sonrasında, çalışma hayatına atılmak üzere İstanbul’a geldim. Okuldan bir arkadaşımla beraber Kuzguncuk’ta bir ev kiraladık.

İlk görev yerim Ziraat Bankası Kredi Kartları Merkezi oldu. Plastik kart konsepti ülkemizde daha emekleme aşamasındaydı. Aslında bankacılığı ve kredi kart dünyasını sevmiştim.

Ancak Bankacılık Okulunda aldığım The Chartered Insurance Institute eğitimi nedeniyle bir an önce sigortacılık sektörüne girmek istiyordum.

Gazetede Tam Sigorta şirketi tarafından verilen “Yurt dışına eğitime gönderilmek üzere yönetici adayı aranıyor” ilanını görünce hemen başvurumu yaptım ve mülakat sürecinden sonra işe alındım.

Böylelikle, kısa bir Ziraat Bankası deneyiminden sonra, 1992 Mayıs ayında sigorta sektörüne Tam Sigorta ile merhaba dedim.


Devamını Okuyun

Eureko Sigorta Dönemi

2006 yılı Mart ayında Genel Müdür yardımcısı olarak Garanti Sigorta’ya katıldım. İlk sorumluluk alanım, şirketin kurum idarecisi olduğu DASK faaliyetleriydi. 3 ay sonra finans, IK, IT gibi yönetim destek fonksiyonları da bana bağlandı. Aynı yılın Eylül ayında şirket üst yönetiminde kapsamlı bir değişim yaşandı ve genel müdür olmam teklif edildi.

Bana verilen ilk görev, üst yönetim değişikliğinin yarattığı etkileri hızlıca toparlamak, şirket içinde stabiliteyi sağlamak ve şirketin birlikte yola devam edeceği yabancı bir ortak bulma sürecini başlatmaktı. Sonrasında da uluslararası bir grup çatısı altında, Garanti Bankası ile işbirliği içerisinde, iddialı hedeflerin peşinden koşan bir şirket oluşturulmasını sağlamaktı.

Bu sefer 38 yaşımda, potansiyeli, kaynakları, alt yapısı çok güçlü, DASK gibi oldukça önemli kurumun idareciliğini üstlenen bir şirketin genel müdürü olmuştum.


Devamını Okuyun

Guy Carpenter

Kasım 2013, yaşam hikayemde yeni bir sayfanın başlangıcına ilişkin paylaşımlarda bulunduğum önemli bir dönemdi.

Gayet şeffaf ve açık bir yaklaşımla, şirket yönetimiyle birlikte 6 ay öncesinden Genel Müdürlük görevimden ayrılacağımı duyurmamız, sektör genelinde örneği az görülür bir süreç oldu.

Bu zaman zarfında, ben kendi adıma kariyerimdeki bir sonraki aşamaya ilişkin hazırlıkları yürütürken, şirketim de benim yerime göreve atayacağı yöneticiyi belirlemek üzere çalışmaları yürüttü.

Karşılıklı uyum ve işbirliği içerisinde bu kritik değişim sürecini başarıyla tamamladık.

Eureko Sigorta Genel Müdürlüğü görevini bırakma kararı aldığımı açıkladığımda ve daha sonra da bu bloğu açtığımda, artık aktif çalışma hayatının içinde olmayacağım yönünde bir genel algı oluşmuştu. Bu yönde sözlü ve yazılı çok mesaj aldım.

Her fırsatta ifade ettiğim gibi, her iki kararı da alırken amacım, çalışma hayatından tamamen uzaklaşmak değildi. Tam tersine, keyifli, mutlu, enerjik bir yapıda, arzu ettiğim iklim içerisinde, yeni hedeflerin peşinden koşabileceğim, sahip olduğum deneyim, bilgi ve kazanımların ışığında değer yaratabileceğim, yeni bir arayış içerisinde olduğumu ifade ettim.


Devamını Okuyun

Koç Olma Yolculuğu

Çalışma ortamı içerisindeki bir çok kişi gibi ben de, iş hayatı ve yöneticilik yaşantısı içerisinde koçluk kavramıyla tanışmıştım. Uyguladığımız liderlik modelimizde koçluk stili üzerine çalışmalar yaptık. Üst yönetim ekibi olarak takım koçluğu aldık. Açık söylemek gerekirse, o dönemde koçluk olgusunu sadece yüzeysel ve üstünkörü tanıdığımı şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Bendeki esas değişimi yaratan süreç, bir danışan olarak koçluk almaya başlamamla oldu. Bende yarattığı etki, katkı ve destek, bu alana olan bakış açımı çok değiştirdi. Kendi yaşam yolculuğumun çok kritik ve zorlu bir döneminde bana kılavuzluk etti. Önümdeki seçeneklerin farkına varıp, konfor alanımdan çıkmamı sağlayacak kararları alma adına özgüvenimi arttırdı.

Bu süreç, aynı zamanda beni bu alanı daha yakından tanıma ve öğrenmeye itti. Katıldığım eğitim programlarıyla, koçluk kavramına ilişkin bilgi birikimim daha da derinleşti. Burada öğrendiklerim ve içselleştirdiklerim önümde yeni ufuklar açtı. Özellikle kendime, çevreme, yaşama ve bireye yönelik farkındalığımı inanılmaz geliştirdi.


Devamını Okuyun

Yeni bir sayfa - Startup mentorluğu

Kurumsal hayatın içersindeki yöneticilik dönemimde, girişimci yönümü hep canlı tutmaya gayret ettim.

30’lu yaşların başında, Hür Sigorta Genel Müdürü olarak görev yaptığım dönemde, kısıtlı imkanlarla da olsa yeni girişim fikirlerinin peşinden koştum. Şirketin yapısı gereği, ana odak noktam, oto sigortaları ve hasar hizmetleri idi. O dönemde sekörün ilk örneklerinden birisi olan “Max Servis” projesini hayata geçirmiş ve bu sayede, oto hasar süreçlerinin optimizasyonu konusunda önemli bir öğrenim fırsatı elde etmiştim. Daha sonra, Max Servis ağını yurt geneline yaygınlaştırıp, o networke yönelik “KaskoMax” adıyla farklı bir kasko ürünü çıkarmıştık. 2000’li yılların  başındaki sektör koşullarında ses getiren projeler olmuştu.

Türkiye Sigorta Birliği’nde görev yaptığım 2004-2006 yılları arasında da, sektör adına önemli değişim projelerinde görev almıştım.

Ama, inovasyon ve dijital sigortacılık kavramları özellikle Eureko Sigorta Genel Müdürlüğü dönemimde çok daha ön plana çıktı.


Devamını Okuyun

Basın